Описани 5 лесни факта за лозаризма



Целта на курса по Овощарство на тропика и субтропика е да се дадат на студентите познания, относно отглеждането на листопадни и нелистопадни овощни видове съобразно климатичните и почвени условия на тропични и субтропични райони.

Очаква се тези климатични аномалии да имат много сериозно негативно въздействие върху земеделието и природните ресурси, изразяващо се основно в намаляване на добивите и продуктивността от различните култури в това число и на лозята.

Винарната “Виларнау” например използва водата за почистване и за поливане на лозята, като ги разделя, за да страдат по-малко от т.

Широко внедрените в практиката цинебни препарати се оказа, че стимулират развитието на брашнестата мана, която за кратко време се разпространи, освен в районите на Черно море и Дунава, така и в цялата страна.

Важно е да се направи преди началото на сокодвижението. Резитба се извършва и в началото на пролетта, най-често в началото на месец март, за да се оформи лозата преди нейното разлистване. Добре е през целия период на растеж и плододаване лозата да се оформя периодично.

За добивање на вино се садат сорти за бело вино и сорти за црвено вино. Од белите вина најзастапени се: смедеревка, шардоне, жилавка, италијански ризлинг, рајнски ризлинг, белан и др.

“През следващите пет години в региона на Бордо ще има все по-малко лозя”, казва Силви Курсей, агроинжинер и енолог към Шато Тьоли.

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

Генерално во повардарскиот регион (каде што спаѓа и Струмица ) климатско - почвени услови се погодни за одгледување на трпрзни сорти и сорти за одгледување на црвено вино, додека принско осоговскиот, и лозарство пелагониско - полошкиот реон за одгледување сорти за производство на бели вина.

Те трябва да са старателно подбрани, устойчиви, но и подходящи за контакт с храни и напитки. В противен случай се създават предпоставки за влошаване нивото на продукцията и проблеми с цялата реколта.

Ароматът на вината розе тук се характеризира с червени горски плодове и костилкови плодове. Вкусът е ефирен, заоблен, с апетитни акценти на къпина и зряла череша. Финалът е топъл, леко тръпчив, с изразена свежест.

Иска се да осигурите хранителна, въздухопроницаема (добре аерирана) и структурна почва.

През Средновековието в християнските манастири традицията се запазва.

Засаждането на лозата може да се извърши по няколко начина: в ямки, със садило, с хидробур, чрез отваряне на бразди, с посадъчна машина и др.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *